środa, 29 czerwca 2016

"Ćpunka"

Tytuł : Ćpunka
Autor : Barbara Rosiek
Liczba stron : 112

"Młody człowiek sam wybiera uzależnienie czy chorobę psychiczną."


     Barbara Rosiek - pisarka, poetka, psycholog kliniczna. Psycholog, która potrafi wzbudzić emocje historią szesnastoletniej Anki, która żyła w przyjaźni z narkotykami. Debiutowała książką "Pamiętnik narkomanki", którą pisała od czternastego roku życia.
    
    "Ćpunka" to przede wszystkim notatnik przeżyć szesnastoletniej dziewczyny. Anka została zgwałcona, uciekła z domu, zamieszkała z dwudziestojednoletnim dilerem (chłopakiem, pedofilem współżyjącym z szesnastolatką od dwóch lat) i ukrywa się przed rodzicami, którzy jej szukają. Krzyś, jej chłopak, dzień w dzień szprycuje ją środkami psychotropowymi. Miesza wszystko - i  jeszcze żyje. Zaprzyjaźnia się z narkomanką Gandzią, która była jej jedyną przyjaciółką - dopóki nie zabiły ją dopalacze. Z dnia na dzień czuje się coraz gorzej. Chudnie, narkotyki działają na jej psychikę. Gdy trzeźwieje, myśli o powrocie do domu - nie długo, zaraz potem znów bierze działkę.

     W końcu Krzyś bierze ją na odwyk. Wydaje się, że późniejsze plany związane z wyjazdem zza granicę, w końcu wypalą. Jej odwieczny wróg - sąsiad - ratuje życie Anki.


Źródło 

     Anka, dziecko z problemami. Nastolatka z marzeniami, które przez długi okres czasu wydawały się jedynie przeszłością, która nigdy nie wróci. Zaskakujące jest to, jak bardzo ta historia wnika w umysł narkomanki. Każde przeżycie, każda myśl jest udokumentowana w jej pamiętniku.
   
     Książka daje do myślenia, nie jednej osobie może otworzyć oczy. Autorka bardzo dobrze oddała charakter treści. Zdania są krótkie, często nielogiczne. Wszystko nawiązuje do tego, w jakim stanie tytułowa bohaterka pisała swój dziennik. Zaćpana, nieprzytomna, zagubiona w sobie, uciekająca od świata...

      To świetna pozycja dla młodzieży, która ma łatwy dostęp do narkotyków w XXIw., gdzie dilera można spotkać na każdym rogu. 


Wydawnictwo: Mawit Druk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz