sobota, 17 czerwca 2017

"Gdzie żyją demony?"

Tytuł: Gdzie żyją demony?
Podtytuł: Wszystko, co musisz wiedzieć o magii

Autor: Frater U. D.
Liczba stron: 181
Data wydania: 2012


"By umiejętnie praktykować magię, musisz tylko ruszyć tyłek i ćwiczyć."

Kto, będąc małym brzdącem, nie myślał o magii i byciu czarodziejem? Zasypywani opowieściami rodem z W.I.T.C.H., chcieliśmy latać i walczyć ze złem. Oglądając Pottera, chcieliśmy dostać się do Hogwartu, poznać magicznych nauczycieli, ruchome schody i sprawić, że wingardium leviosa zacznie działać. Ale co tak na prawdę kryje się pod pojęciem magia? Jakie są jej odłamy, kto ją praktykuje i czy każdy może zostać czarodziejem? 


Jasne promienie wschodzącego słońca przedarły się przez zasłony sypialni i padły na twarz starszej pani. Przewróciła się na plecy i przetarła oczy, po czym wolno zaczęła się przeciągać. Wstając, założyła kapcie i w szlafroku położyła czajnik na kuchenkę. Wsypała czarną, jak dusza satanisty, kawę, do starej, porcelanowej filiżanki. Kiedy już odprawiła swój poranny rytuał, zasiadła do biurka, pamiętającego Rewolucję Francuską i przejrzała listy od ciekawych życia czytelników. Zapaliła pierwszego, tego dnia, papierosa i z uśmiechem zaczęła odpisywać, przelewając na papier swoją całą wiedzę. Poznajcie Ciocię Klarę. 


     Czym jest magia sigili, jak działa śmiertelny urok, co jest prawdą, a co kłamstwem w opowieści z Hogwartu? Te i inne pytania znajdziecie w książce, która skupia się na odpowiedziach dotyczących pytań o sztukę magiczną. Ciocia Klara, wesołe alter ego autora, skrupulatnie odpisuje na listy czytelników. Gdzie żyją demony? złożona jest z kilkunastu listów, wraz z często długimi odpowiedziami. 

     Napisana jest bardzo lekko, co wpływa na szybkość i komfort czytania. Raz dłuższe, raz krótsze wypowiedzi nie są nigdy laniem wody, ale studnią bez dna magicznych zagadnień. Z jednej strony wydaje się, że książka została przeznaczona dla osób, które już w jakiś sposób spotkały się z okultyzmem, ale z drugiej opiera się często na podstawowych zagadnieniach. Niestety niektóre słowa nie są wytłumaczone, więc dla person mało poinformowanych, google są najbliższym przyjacielem.

     Ciocia Klara próbuje nam przybliżyć również historię okultyzmu czy astrologii. Pokazuje, jak funkcjonowały zakony magiczne na świecie, jak można do nich wstąpić, oraz poczynania najsławniejszych czarowników. Historie opisuje bardzo ciekawie i zawsze odnosi się do pytania, które dana osoba zada w liście do niej adresowanym. 

     Z tej pięknej i magicznej książki możemy się dowiedzieć dużo na temat czarów, kart Tarota i podróży astralnych. Ćwiczenia dotyczące podróży, znajdujemy w puencie lektury, wraz z pytaniem o chłopca, którego zna cały świat - Pottera. Zobaczcie co w głowie miała Rowling - czy opierała się na jakichś zagadnieniach? A może to, co ukazane w jej serii, jest wytworem jej bujnej wyobraźni?

Źródło
     Liczba stron nie odzwierciedla tego, ile informacji dotyczących okultyzmu i ezoteryki znajdziemy w jej wnętrzu. Lekki język, żartobliwy ton i przywoływanie antycznych historii, a także kochana Ciocia Klara, która wkłada całe serce (i litry kawy) w pisanie odpowiedzi. Zobaczcie jak blisko byliście magii - może nie byliście dość poinformowani, aby uznać za magiczne swoje postępowania. Gdzie żyją demony? nauczają w prosty, zwięzły i cudowny sposób. Koniecznie poznajcie Ciocię wszystkich ludzi.

Pomimo tego, że Księżyc tego dnia podróżował po niebie cały dzień, o tej późnej godzinie Ciocia Klara kończyła kolejnego papierosa i stukała srebrną łyżeczką w białą, porcelanową filiżankę. Myślała co odpisać Wolfgangowi, aż w końcu stwierdziła, że czas się położyć. Starość nie radość - pomyślała i zostawiła porcelanę na blacie w kuchni. Zdjęła kapcie i położyła się do łóżka, zasłaniając szybkim ruchem zasłony. Jej czarny kot położył się obok, a od bezdennych oczu odbijał się płomień świeczki na komodzie. Zmęczona przymknęła powieki z dłonią na kocim grzbiecie i z myślą o podróży astralnej, zaczęła oddzielać swoją duszę od ciała...

Wydawnictwo: Illuminatio

1 komentarz:

  1. Ciekawy opis, a tematyka w moim guście, dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń