wtorek, 25 lipca 2017

"Potworna"

Tytuł: Potworna
Autor: MarcyKate Connolly
Liczba stron: 415
Data wydania: 21 czerwca 2016

"Magia potrafi zmusić człowieka do rzeczy, których bez jej udziału nigdy by nie zrobił."

Umiejętność posługiwania się magią to ciężka sztuka, która w nieodpowiednich rękach i bez przygotowania skutkuje katastrofalnymi skutkami. Ilekroć zagłębiamy się w fantastyczne światy, znajdujemy w nich dobrych, jak i złych magów.  Jedni walczą z drugimi i pokazują na co ich stać. Kiedy zwykły człowiek dotyka magii, nie potrafi się z niej wydostać. Łapie go w swoje sidła i pokazuje, że to ona nim włada i dokonuje rzeczy, którymi kiedyś się brzydziliśmy. A najczęściej bestialsko zabija drugiego człowieka.


     Cudowne miasto Bryre nawiedza magia złego czarnoksiężnika, którego klątwa sięga bezbronnych dziewczynek, chorujących i znikających z miasta w niewyjaśnionych okolicznościach. Ludność owiana strachem przed chorobą, nigdy nie wychodzi po zmroku i żyje w wiecznym strachu. Jednak stworzona przez Ojca hybryda, jako jedyna dziewczyna w nocy wlatuje do miasta i wykrada z więzienia schwytane magią mieszkanki - miłość bijąca z jej serca trwa w fakcie, że chce uratować wszystkie. Któregoś wieczora jednak spostrzega chłopca z różą, który wie więcej, niż Kym mogłaby myśleć i rozmawiając z nim, łamie zasady nadane przez Ojca. Od tamtej chwili co noc zabiera ze sobą różę zostawioną na fontannie przez tajemniczego posłańca.

Źródło
     Dzięki tej książce przesiąkniecie magią aż do samej podszewki! Stworzone przez autorkę miasto Bryre, zmieniło się z oazy spokoju w istne Piekło. Można by rzec, że z wyglądu i zachowań ludu przypomina dawne, średniowieczne osady. Grube mury, straże, gospodarze i król na czele. To miasto idealne zostało napadnięte przez czarną magię i próbuje się bronić, mimo tragicznej przeszłości rodziny królewskiej. Tło całej fabuły idealnie nawiązuje do wydarzeń i tworzy wokół siebie magiczną otoczkę, której nie łatwo się sprzeciwić. 

     Intryga snuje się między bohaterami jak kłącze bluszczu na starych, historycznych murach. Pomimo umiejętności rozgryzienia fabuły z samego początku przez czytelnika, i tak wydarzenia wprowadzają wszystkich w błąd i zaskakuje zakończeniem. To trzeba po prostu przeczytać i zobaczyć jak łatwo autorka manewruje czarami - tymi dobrymi, jak i niekoniecznie. Aura tajemniczości nadaje tej książce nowego oblicza, dodatkowo wplatając baśniowych bohaterów.

     Kymera - hybryda ze skrzydłami, ogonem, pazurami, śrubami i kocimi oczami. Z pozoru ta bestialska kreatura pokazuje, że nie zawsze wygląd wpływa na nasze wnętrze, które może bić ciepłem i gościć ludzi wysłaną różami komnatą. Bohaterka stworzona idealnie, mająca swój charakter i nauczająca czytelnika. Prowadzi narrację książki, widzimy wszystko jej oczami i obserwujemy, jak bardzo się zmienia. Początkowo zapatrzona w Ojca, z czasem mu się sprzeciwia i pchana siłą ciekawości, odkrywa prawdziwą siebie i historię miasta.

     Bardzo ujęła mnie fantastyczna postać Kym, ale także jedyny smok w całej okolicy - Batu. Wraz z główną bohaterką stworzył przymierze krwi i pocieszał ją, kiedy zaczynała wątpić w swoje umiejętności. On również potrafi nauczać. Pokazuje, jak ważne jest samozaparcie obwiane tajemnicą i siła zaufania, którą darzymy napotkanych po drodze ludzi - nie ważne są plotki, ale nasze własne zdanie.

Źródło
     Już po samym wstępie było wiadomo, że Potworna to nie tylko historia magicznej dziewczyny, ale również coś więcej. Pokazuje siłę przyjaźni, miłości i zbyt mocnej ufności do ludzi. Znajdziemy w niej wszystko. Od dziwnej bohaterki, po smoka, magię, rodzinę królewską, walkę na miecze, ucieczkę z niebezpieczeństwa i nutkę wzajemnej adoracji, która skończy się z niewiadomym skutkiem. Ludzie, smoki, hybrydy... wszyscy należymy do świata zwierząt. I wszyscy wracamy na firmament, gdy nasze życie dosięga kresu.

     Pozycja godna polecenia dla czytelnika, który pragnie odejść od krwawych i wymagających książek. Autorka pisze lekkim językiem i krok po kroku odsłania nowe karty w grze. Idealna lektura na wieczory przy kominku, a także doskonały pomysł na ekranizację. Potworna jest zabójczo piękna i tajemnicza jak róża, ale i potrafi pokazać swoją mocną stronę. Róża - to słowo opiszę wam całą książkę. 

Za zabójczą książkę dziękuję z całego serca: Wydawnictwo CzyTam

5 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo ciekawie. Lubię, gdy książka niesie za sobą jakieś wartości, równocześnie będąc wciągającą ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam do czynienia z tym tytułem ;)
  Zapraszam do mnie, może wspólna obserwacja? :)

  veronicalucy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej powieści i nie jestem pewna, czy kiedyś po nią sięgnę. Fantasy mówię tak, ale wolę, gdy jest ono brutalne i ostre, nie zaś utrzymane raczej w dziecięcych tonacjach.

  Pozdrawiam,
  S.
  nieksiazkowy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tej powieści, niestety nie moje klimaty, ale pomimo tego plus za recenzje.
  http://livetourevel.blogspot.com/2017/07/wybio-300-dziekuje.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o tej powieści. Jednak bardzo mnie zainteresowałaś nią. Więc sądzę, że w najbliższych dniach sięgnę po nią i przeczytam :)

  jestemnatasza.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń