czwartek, 21 lipca 2016

"Łowca z Lasu"

Tytuł: Łowca z Lasu
Seria: Survarium
Autor: Andriej Lewicki
Liczba stron: 413

"Na mutantów siedmiu odpowiedź zawsze jedna : kulka."


Andriej Lewicki to autor kilku książek w serii Survarium, który przyczynił się do powstania gry S.T.A.L.L.E.R. - Zew Prypeci. Dzieciństwo spędził w Czarnobylu, gdzie polował na okoliczne zwierzęta. Jego pociąg do eksploracji zaowocował tak genialne książki, które publikuje.

     Życie po Pandemii nie jest łatwe. Dla zwykłego człowieka może okazać się niewyobrażalne. W XXIw. pojawia się bioanomalia - Las. Nie, nie jest to normalny las, pisany z małej litery. Las jest przerażającym miejscem pełnym zmutowanych roślin i zwierząt, gdzie tylko nieliczni potrafią przeżyć. Stają oko w oko z agresywnymi mutantami i nową przyrodą. 
(Na podstawie opisu z książki)

     Stas i Michaił odgrywają rolę myśliwych w Lesie. Zostają "wynajęci" do zabicia zmutowanego, wielkiego dzika - tak zwanego garbusa. Zadanie okazuje się proste. Po złapaniu zwierza w pułapkę rozpoczyna się spór partnerów odnośnie tego, kto ma zabić garbusa. Po chwili namysłu Michaił wraca do obozu, a Stas szykuje się do zakończenia żywota mutanta. Nagle słychać strzały. Wspólnik Stasia znika - prawdopodobnie zostaje porwany. Młody łowca rusza śladami do Czarnego Rynku, gdzie próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Jednak pozostaje pytanie... Uda mu się?

Żródło 
      Łowca z Lasu jest pierwszą częścią serii Survarium. Post-apokaliptyczny świat znów otwiera się przed nami, by pokazać swoją mroczną siłę, która nie raz wysysa z człowieka ostatnią kroplę krwi. Nie brak tu krwiożerczej Matki Natury - mutantów i tajemniczych roślin. 

      Książka jest pełna cudownych opisów, które ukazują Las i to, co kryje się w głębi. Jak to bywa ze stalkerami, język i sposób wypowiadania się bohaterów jest specyficzny, często zabawny.  Dosłowność jest tutaj na bardzo wysokim poziomie. Niejednokrotnie spotykamy się ze słowem jucha, zamiast krew. Zabić? Nieee.. Zarżnąć. 

Źródło
     Stas jest jak wielu innych bohaterów tego gatunku - osamotniony i zły na świat. W opisanej przez autora historii poznajemy perypetie jego życia, w których wielokrotnie jest zmuszony do udawania, kombinowania i kłamania, by przetrwać. Jego cel jest jeden - zemsta. To, w jaki sposób do niej dąży zafascynowało mnie. Stas w trakcie swej wędrówki przez świat zniszczony Pandemią wielokrotnie korzysta z umiejętności zdobytych dzięki swemu przyjacielowi, Michaiłowi. Nieraz tylko to chroni go przed śmiercią. W wątek główny jest też wplątany wątek poboczny, jakim jest przeszłość Stasa. Poznajemy ją powoli i w małych urywkach, co sprawia, że bohater jest jeszcze bardziej tajemniczy i interesujący.

     Dla osób, które nie boją się dosłowności, przekleństw i mutantów na każdej stronie, polecam tę pozycję. Może wydawać się obszerna, jednak szybko się ją czyta. Fabuła pędzi i nie zwalnia na zakrętach! Kto wie, może to właśnie na Ciebie czeka ta tajemnicza seria. 


Zapraszam również na krótkie, wirtualne spotkanie z autorem : klik

Wydawnictwo: Fabryka Słów

3 komentarze:

 1. Ostatnio czytam dużo książek od Fabryki, może i po tę sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałam o tej książce, a wydaje się naprawdę ciekawa. Muszę się za nią zabrać w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam ani o autorze, ani o książce, ale mimo twojej pozytywnej opinii raczej po nią nie sięgnę - to po prostu nie są moje klimaty :/

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń