czwartek, 10 marca 2016

"Uniwersum Metro 2033 : Otchłań"

Tytuł : Uniwersum Metro 2033 : Otchłań
Autor: Robert J. Szmidt
Liczba stron : 407

"Dłużej pożyje ten, kto umie lepiej władać maczetą i procą, a nie ten, kto cytuje z pamięci daty największych bitew i nazwiska najwybitniejszych generałów" 


     20 lat po wojnie nuklearnej, Wrocław. Ludzie żyją w kanałach, w utworzonych przez siebie enklawach. Brak wody, jedzenia i środków do życia nie pozwala przeżyć dużej liczbie osób. Z każdym dniem na świat przychodzi coraz więcej mutantów. Przyroda tworzy swój własny ekosystem, który jest niezależny od nieradzącego sobie z daną sytuacją człowieka.

     Nauczyciel jest ostatnim z Pamiętających - ludzi żyjących przed Atakiem. Sytuacja z Białym nie pozwala mu pozostać w enklawie i decyduje się na ucieczkę. Bierze ze sobą syna - Niemotę. Chłopak jest głuchoniemy. W czasach im obecnym dzieci niepełnosprawne są natychmiastowo wysyłane na powierzchnie, gdzie mają umrzeć. Chłopaka omija prawo, towarzyszy "ojcu" przez całą wyprawę. 


    Po drodze napotykają na dziwne skupisko neonówek - grzybów, które były głównym źródłem światła w kanałach. Pod wpływem czasu zaczynały pękać i truć okolicznych ludzi, co powodowało masowe zgony. Wraca do swojej enklawy i powiadamia przetrwałych tam ludzi. W między czasie podaje kowalowi nasiona neonówek, które doprowadzają do jego śmierci. Pamiętający oskarżył go o wydanie trasy Białemu, co pozwoliło mu odszukać uciekiniera. Nauczyciel jednak nie dał się albinosowi i zabija go samodzielnie. (Eskortę albinosa również) 

     Kiedy bohaterowie są bezpieczni, udają się dalej. Gdy trafiają na powierzchnię, życie ocala im Farciarz. Zestrzelił mutanty biegnące ich śladem, nakarmił i podał nowe informacje w sprawie studzienek. Uciekając przed stąpaczami, życie uratowała im Iskra. Dziewczyna dość wulgarna z niewyparzonym językiem. Udzieliła im wielu informacji, pokazała studzienki i pragnęła podróżować z Nauczycielem i Niemotą. Niejednokrotnie ratowała im życie.


     Będąc po drugiej stronie miasta, złapali ich Pasowie. Wyrywając się z objęć śmierci, trafili do Tesli. W jego bunkrze mogli zaczerpnąć rzeczy, które były dostępne przed Atakiem. Wody, posolonego mięsa, herbaty ziołowej. Jednak okazało się, że Tesla ma coś wspólnego z Czystymi - legendą powojennego miasta. Przychodzą po Nauczyciela i pragną z nim współpracy. Ten się zgadza, jednak musiał opowiedzieć historię sprzed chwili Ataku. 


     W tej książce trzeba zwrócić uwagę na świetne zwroty akcji. Pod koniec wydaje się, że Nauczyciel dochodzi do celu i nic mu nie stanie na przeszkodzie. Jednak na następnej stronie już zostaje schwytany przez Czystych.

     Niebanalna w swojej prostocie jest bohaterka Iskra. Dwunastoletnia dziewczyna, typowa w wyglądzie dla czasów w których żyje. Jej język jest prosty, ale bardzo obfity we wszelkiego rodzaju wulgaryzmy, nazwy mutantów, świetnie potrafi odpyskować. Czasami jej niewyparzony język przyciąga kłopoty, z których Nauczyciel musiał ją wyciągać (a raczej jego samego i syna). 

     Byłam negatywnie nastawiona do tej książki, z racji komentarzy, które słyszałam. Jednak każdy ma inny gust i książka była niesamowita. Niezaprzeczalnie sięgnę po resztę pozycji z Uniwersum Metro 2033 i książki Szmidta. Nie żałuję żadnej minuty spędzonej nad tą książką. Nauczyłam się wielu nowych gatunków mutantów, co pozwala na większe zrozumienie książek post-apokaliptycznych z bardziej rozbudowaną fabułą


Wydawnictwo: Insignis


Wykorzystane zdjęcia(komiksy z bohaterami) znalazłam o tutaj : klik

 

1 komentarz:

  1. Na mojej półce stoi i czeka na mnie dopiero Metro 2033, pierwsza część, więc dopiero wszystko przede mną :)
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń