czwartek, 24 marca 2016

Kawowy tag książkowy

Kolejny tag od Agnieszki! 

Zanim zacznę, przypominam o konkursie! Można wygrać zakładki ;3 


Espresso - niewielka, ale mocna książka
Trudna sprawa... Powiedzmy, że będzie to "Morderstwo na plebanii"

Americano - średnia w treści książka 
"Herosi"

Cappuccino - lekka i przyjemna książka 
"Mały książę"

Frappe - książka, która mrozi krew w żyłach 
Dla niektórych taką książką może być "Proces diabła"

Mocha - słodka historia książkowa 
Nie zagłębiam się w takie "słodkie książki". Książka "Zbuntowana" miała w sobie nutkę słodyczy, kiedy Cztery i Tris byli bezpieczni i na swoją wyłączność. 

Kawa po irlandzku - wielowątkowa powieść 
"Pochłaniacz"

Latte macchiato - ulubiona trylogia 
Sądzę, że będzie to "trylogia" Zafona - "Książę mgły", "Pałac północy" i "Światła września" 


Nominuję:
http://posredniczkaa.blogspot.com/
http://czytaninka.blogspot.com/
http://panibookowska.blogspot.com/
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com/

piątek, 18 marca 2016

7 grzechów głównych książkoholika

Dowiedziałam się o tym tagu od niezastąpionej - Książka od kuchni


PYCHA: O jakiej książce mówisz najczęściej, kiedy chcesz zabrzmieć jak bardzo inteligentny czytelnik?
"Metro 2033", ewentualnie pozycje z Uniwersum Metro 2033.

CHCIWOŚĆ: Jaka jest najtańsza i najdroższa książka na twojej półce?
Najtańszą książką był niewątpliwie "Rezydent wieży" - około 5zł w małej księgarni.
Najdroższa "Uniwersum Metro 2033 : Otchłań"

NIECZYSTOŚĆ: Jakie cechy charakteru uważasz za najbardziej atrakcyjne u bohatera?
Ciekawie czyta się książkę, której bohater jest narwany tudzież szalony, nieprzewidywalny.

ZAZDROŚĆ: Jakie książki najbardziej chciałabyś dostać jako prezent?
Jest maaasa takich książek. Z każdym wejściem na internet/do sklepu, pojawia się ich coraz więcej.
-"Tajne akcje snajperów GROM"
-"Iron Maiden - Kompletna nieautoryzowana historia bestii"
-książki z Uniwersum metro 2033

OBŻARSTWO: Jaką książkę możesz pożerać cały czas?
"Proces diabła", "Metro 2033", "Dywizjon 303"

GNIEW: Z jakim autorem masz relacje Love/Hate? (Jednocześnie kochasz i nienawidzisz)
Na pewno Agata Christie. Niektóre książki nie trafiają w mój gust, inne wręcz przeciwnie.

LENISTWO: Czytanie jakiej książki zaniedbałaś właśnie przez lenistwo?
Te, które kupiłam a nie przeczytałam. Przykładem jest "Rezydent wieży" część 1 i 2.



A jakie są wasze grzechy?

sobota, 12 marca 2016

"Dywizjon 303"

Tytuł : Dywizjon 303
Autor: Arkady Fiedler
Liczba stron : 117

"Myśliwiec – na ziemi człowiek normalny jak każdy inny – w powietrzu staje się szaleńcem szybkości, człowiekiem – błyskawicą."


     Historia polskich myśliwców w Anglii, przelana na kartki papieru. To właśnie "Dywizjon 303", w pewien sposób reportaż z bitwy o Brytanię. Autor skupił uwagę na poczynaniach polaków z Dywizjonu 303, najskuteczniejszej jednostki RAF-u. Gdyby nie Ci ludzie, kto wie jakby potoczyła się ta walka. Polacy nie zostali w niej wyróżnieni. O tym opowiada ta książka, o zaciętej walce Polsko-niemieckiej za granicami ojczyzny, z wrogiem anglików i naszych rodaków. Polacy walczyli z zachodnim sąsiadem, to się dla nich liczyło. Anglicy skupiali się na zestrzeleniu maszyn wroga.


     Wszystko rozgrywa się podczas II wojny światowej. Polacy zostali zesłani do Anglii, gdzie w 1940r. (w Northolt) powstał Dywizjon 303. Całą akcję zapoczątkował Ludwik Paszkiewicz, kiedy odłączając się od myśliwców, zestrzelił pierwszego Messerschmitta na konto Dywizjonu. W książce opisano ich poczynania, 126 zestrzeleń.  Znajdziemy w niej wiele informacji, można nazwać ją literaturą faktu. Jest wiele uczuć, przeżyć, które autor mógł obserwować własnymi oczami. 

     Książka odegrała w okupowanej Polsce ważną rolę. Dodawała rodakom otuchy, budziła w nich nadzieję. W Wielkiej Brytanii budziła sympatię i uznanie dla Polskich lotników, chociaż nie zaproszono ich na paradę.  
   Nie miałam do czynienia z książką o tak ważnym temacie, napisanej tak prosto i zrozumiale. Krótkimi zdaniami, z wykrzyknieniami i bez zbędnych opisów. 

     Powstała na polecenie gen. Sikorskiego, który dał rozkaz, aby Fiedler napisał szerszą relację z akcji Dywizjonu. Autor czerpał informacje z lotniska w Northolf, gdzie znajdowała się owa eskadra kościuszkowska. Prócz tego, miał dostęp do dziennika pilotów. Opisywali tam poszczególne akcje, wpisywali się do niego ważni ludzie.
  
    
Książkę czyta się lepiej po obejrzeniu filmu : klik. Jest w nim ukazanych wiele sytuacji, których nie znajdziemy w książce. 

Wydawnictwo: Bernardinum (Biblioteka Poznaj Świat)

czwartek, 10 marca 2016

"Uniwersum Metro 2033 : Otchłań"

Tytuł : Uniwersum Metro 2033 : Otchłań
Autor: Robert J. Szmidt
Liczba stron : 407

"Dłużej pożyje ten, kto umie lepiej władać maczetą i procą, a nie ten, kto cytuje z pamięci daty największych bitew i nazwiska najwybitniejszych generałów" 


     20 lat po wojnie nuklearnej, Wrocław. Ludzie żyją w kanałach, w utworzonych przez siebie enklawach. Brak wody, jedzenia i środków do życia nie pozwala przeżyć dużej liczbie osób. Z każdym dniem na świat przychodzi coraz więcej mutantów. Przyroda tworzy swój własny ekosystem, który jest niezależny od nieradzącego sobie z daną sytuacją człowieka.

     Nauczyciel jest ostatnim z Pamiętających - ludzi żyjących przed Atakiem. Sytuacja z Białym nie pozwala mu pozostać w enklawie i decyduje się na ucieczkę. Bierze ze sobą syna - Niemotę. Chłopak jest głuchoniemy. W czasach im obecnym dzieci niepełnosprawne są natychmiastowo wysyłane na powierzchnie, gdzie mają umrzeć. Chłopaka omija prawo, towarzyszy "ojcu" przez całą wyprawę. 


    Po drodze napotykają na dziwne skupisko neonówek - grzybów, które były głównym źródłem światła w kanałach. Pod wpływem czasu zaczynały pękać i truć okolicznych ludzi, co powodowało masowe zgony. Wraca do swojej enklawy i powiadamia przetrwałych tam ludzi. W między czasie podaje kowalowi nasiona neonówek, które doprowadzają do jego śmierci. Pamiętający oskarżył go o wydanie trasy Białemu, co pozwoliło mu odszukać uciekiniera. Nauczyciel jednak nie dał się albinosowi i zabija go samodzielnie. (Eskortę albinosa również) 

     Kiedy bohaterowie są bezpieczni, udają się dalej. Gdy trafiają na powierzchnię, życie ocala im Farciarz. Zestrzelił mutanty biegnące ich śladem, nakarmił i podał nowe informacje w sprawie studzienek. Uciekając przed stąpaczami, życie uratowała im Iskra. Dziewczyna dość wulgarna z niewyparzonym językiem. Udzieliła im wielu informacji, pokazała studzienki i pragnęła podróżować z Nauczycielem i Niemotą. Niejednokrotnie ratowała im życie.


     Będąc po drugiej stronie miasta, złapali ich Pasowie. Wyrywając się z objęć śmierci, trafili do Tesli. W jego bunkrze mogli zaczerpnąć rzeczy, które były dostępne przed Atakiem. Wody, posolonego mięsa, herbaty ziołowej. Jednak okazało się, że Tesla ma coś wspólnego z Czystymi - legendą powojennego miasta. Przychodzą po Nauczyciela i pragną z nim współpracy. Ten się zgadza, jednak musiał opowiedzieć historię sprzed chwili Ataku. 


     W tej książce trzeba zwrócić uwagę na świetne zwroty akcji. Pod koniec wydaje się, że Nauczyciel dochodzi do celu i nic mu nie stanie na przeszkodzie. Jednak na następnej stronie już zostaje schwytany przez Czystych.

     Niebanalna w swojej prostocie jest bohaterka Iskra. Dwunastoletnia dziewczyna, typowa w wyglądzie dla czasów w których żyje. Jej język jest prosty, ale bardzo obfity we wszelkiego rodzaju wulgaryzmy, nazwy mutantów, świetnie potrafi odpyskować. Czasami jej niewyparzony język przyciąga kłopoty, z których Nauczyciel musiał ją wyciągać (a raczej jego samego i syna). 

     Byłam negatywnie nastawiona do tej książki, z racji komentarzy, które słyszałam. Jednak każdy ma inny gust i książka była niesamowita. Niezaprzeczalnie sięgnę po resztę pozycji z Uniwersum Metro 2033 i książki Szmidta. Nie żałuję żadnej minuty spędzonej nad tą książką. Nauczyłam się wielu nowych gatunków mutantów, co pozwala na większe zrozumienie książek post-apokaliptycznych z bardziej rozbudowaną fabułą


Wydawnictwo: Insignis


Wykorzystane zdjęcia(komiksy z bohaterami) znalazłam o tutaj : klik

 

wtorek, 8 marca 2016

Król Piekieł #3

Wielce zasłużony Proces Diabła, który okazał się najlepszą książką w lutym.


Książka o historii zabarwionej krwią wielu niewinnych ludzi. Dzięki wspaniałej fabule włosy jeżą się na samą myśl o tym wszystkim, co robił Rzeźnik Niewiniątek i Rozpruwacz z Krakowa. Dawno nie czytałam tak krwawej książki, która strasznie wciąga czytelnika i przypomina o sobie, kiedy idziemy ciemną ulicą.